Geekultura
Geekultura
prezentuje:

Wszystko co musisz wiedzieć o

Wstęp

Witaj kosmiczny wędrowcze, jeśli zbłądziłeś w ten zakątek wszechświata zapewne chcesz dowiedzieć się czegoś o Strażnikach Galaktyki. W poniższej bazie znajdziesz wszystko co wiedzieć powinieneś by w pełni zrozumieć przygody tych znanych w całej Drodze Mlecznej bohaterów.

Poniższe kompendium w większości bazuje na uniwersum Earth-616, które stanowi trzon fabuły Marvel Cinematic Universe. Spis nie zawiera wszystkich odniesień do komiksów, a jedynie istotne z punktu zrozumienia kontekstu.

Zatem rozgość się i oddaj lekturze poszerzając swą wiedzę.

Strażnicy Galaktyki

Pierwsza część przewodnika poświęcona jest Strażnikom Galaktyki, grupie bohaterów walczących w ochronie słabszych i poszkodowanych. Nie zawsze cieszą się dobrą opinią jednak dla tych którym pomagają zawsze zostają bohaterami. Nigdy nie odmawiają pomocy tym, którzy nie mogą sobie pomóc sami.

Ich bazę długi czas stanowiło Knowhere. Przywódcą Strażników jest Peter Quill znany pod pseudonimem Star-Lord.

Peter Jason Quill

W samym Star-Lordzie nie ma zbyt wiele interesującego. Posiadał kilka interesujących implantów, jednak stracił je podczas odsiadki w więzieniu Kree. Na uwagę zasługuje natomiast jego ojciec, Jason.

Jason a właściwie J’son Cesarz Spartoi. W komiksach stara się wrobić Petera w bycie swoim następcą czego ten konsekwentnie odmawia. Niestety prawdopodobnie nie zobaczymy go w filmie, przynajmniej nie w roli ojca Petera.

Warto jednak zapoznać się z komiksową historią tej postaci.

Drax

W filmie Drax wspomina o tym, że Ronan zabił jego rodzinę na polecenie Thanosa i dlatego szuka zemsty. W komiksach Drax nazywa się Arthur Douglas i został zabity wraz z całą rodziną przez samego Thanosa. Ojciec Thanosa Mentor, w obawie przed synem postanowił stworzyć potężną istotę. Wykorzystał w tym celu duszę Arthura i ulepione przez siebie ciało, tak powstał Drax Niszczyciel.

Córka Arthura również przeżyła wypadek i została wychowana przez mentora. Na ziemi pojawiła się pod pseudonimem Moondragon.

Rocket

W scenie prezentującej wszystkich bohaterów w więzieniu gdy omawiany jest Rocket na jednym z ekranów możemy zobaczyć imię Lylla. Była to ukochana Rocketa, która byłą wydrą.

Pomimo dobrego urodzenia w ważnej rodzinie, w wyniku intryg i morderstwa rodziców straciła prawo do dziedziczenia. Podobnie jak nasz szop pochodziła z planety Halfworld. Śmiało możemy więc założyć, że zostanie jeszcze przytoczona we wspomnieniach Rocketa.

Groot

Został wygnany z rodzinnej planety za zabicie krewniaka w obronie ssaka. Jest super inteligentny i wykształcony. Zwrot „I’m Groot” kryje w sobie wiele skomplikowanych słów wypowiadanych przez Groota w ojczystym języku. Niestety większość stworzeń nie jest zdolna do usłyszenia tych subtelności i ma wrażenie, że ciągle powtarza swoje imię.

Gamora

Adoptowana córka Thanosa, jedna z najgroźniejszych kobiet w galaktyce. Działa w kilku grupach, sama stojąc na czele jednej z nich – Gracji, która to zrzeszała najlepsze wojowniczki galaktyki.

Mimo pobożnych życzeń niektórych raczej nie będzie miała romansu ze Star-Lordem. Jakiś czas była związana z Novą, uczuciem darzyła także Adama Warlocka. Łączyła ja także przelotna znajomość ze Starkiem.

Adam Warlock

W filmie widzieliśmy go jako wielki kokon u Kolekcjonera. Adam został stworzony jako idealna istota ludzka. Był także odpowiedzialny za jeden z kamieni nieskończoności jako członek Infinity Watch.

Jego kompanem był troll Pip, do którego aluzją może być figurka trolla na statku Star-Lorda.

Cosmo

Podobnie jak Adam również znajduje się w zbiorach kolekcjonera. Cosmo przygodę zaczynał jako radziecki pies w programie eksperymentów kosmicznych. Wystrzelony w przestrzeń trafił do Knowhere po drodze zyskując moce telepatyczne w skutek mutacji.

Po przejęciu miejsca przez Strażników Galaktyki dołączył do nich i stał się szefem ochrony ich bazy.

Przeciwnicy

W swojej długiej historii Strażnicy Galaktyki mierzyli się z wieloma przeciwnikami. Film skupia się na Kree i postaci Ronana. Podobnie jednak jak w komiksie także twórcy adaptacji zasugerowali, że głównym wrogiem Star-Lorda i spółki będzie Thanos.

Warto również zaznaczyć, że oprócz Thanosa postaci te występowały w komiksach również jako protagoniści.

Thanos

Urodził się z mutacją przez co był niepodobny do innych tytanów. Zapewne różnice fizyczne sprawiły, że nie był szczęśliwym dzieckiem i szybko zainteresował się filozofią nihilizmu. Niezwykłą siła i charakter sprawiły, że zainteresowała się nim samą Śmierć, którą spotkał pod postacią kobiety.

Chcąc jej się przypodobać postanowił zaofiarować jej więcej niż jakakolwiek żyjąca istota – unicestwienie wszelkiego życia. Szukając metod do zrealizowania swojego planu trafił na informację o sześciu Kamieniach Nieskończoności oraz rękawicy, która pozwalała je kontrolować.

Uważany jest za jedną z najpotężniejszych istot w galaktyce, w pewnym momencie stał się nawet nieśmiertelny za sprawą Śmierci, która zakazała mu wstępu do swojej krainy.

Ronan Oskarżyciel

Niestety film odcina się od historii Ronana i Oskarzyciel pozostaje jedynie chwytliwym pseudonimem. W rzeczywistości funkcja Supreme Accuser to jedna z najważniejszych funkcji w imperium Kree.

Ronan był odpowiedzialny za wydawanie wyroków w imieniu Supreme Intelligence, które to stanowiło najwyższą władzę Kree (w filmie zamiast tego wprowadzono cesarza).

Na kilka słów zasługuje również młot Ronana, który był atrybutem Oskarżycieli i był przypisany do konkretnej osoby. Nikt oprócz ubranego w kompletną zbroję właściciela nie był w stanie go bezpiecznie użyć. Co ciekawe w komiksach sam Ronan przyjmuje tytuł cesarza Kree.

Nie zawsze występował jako czarny charakter. Był członkiem Annihilators, grupy powołanej do życia przez Cosmo. Byli oni rozwinięciem pomysłu Star-Lorda, który chciał zebrać bohaterów chroniących galaktykę.

Nebula

W filmie występuję jako postać poboczna podając się za córkę Thanosa. W komiksach występuje jako jego wnuczka. Okaleczona została przez samego Thanosa, który ją podpalił.

W pewnym momencie udało jej się nawet ukraść Infinity Gauntlet Thanosowi stając się bóstwem jednak straciła ją pokonana przez Adama Warlocka. Później dołączyła do Gracji, grupy kobiecych wojowniczek pod przewodnictwem Gamory.

Korath-Thak

Czarnoskóry pomagier Ronana. W komiksie podobnie jak Ronan był czystej krwi Kree. Służył jako specjalny agent Supreme Intelligence. Wszystkie cybernetyczne usprawnienia konstruował sam. Walczył z Avengersami jednak podobnie jak w filmie nie odgrywał nigdy istotnej roli.

Postaci neutralne

Zawarte w tej sekcji postaci nie pasują, do którejkolwiek kategorii wyżej oraz występowały zarówno jako czarne charaktery jak i sojusznicy superbohaterów spod znaku Marvela.

Charakterystyczny dla Marvela jest fakt, że przejście od nemezis do członka drużyny jest dość płynne i poza kilkoma archetypicznymi postaciami dotyczy nieomal wszystkich bohaterów.

Taneleer Tivan

Należy do najstarszych istot we wszechświecie nazywanych Elders of Universe. Jest ostatnim przedstawicielem swojego gatunku i z tego powodu uzyskał od Śmierci nieśmiertelność.

Podobnie jak pozostali spośród Elders of Universe pełni określoną funkcję, stąd przydomek Kolekcjoner. Posiada największa kolekcję unikalnych istot i przedmiotów we wszechświecie. Magazyn w Knowhere stanowi jedynie część zbiorów.

W komiksach zbierał żywe istoty by móc odtworzyć życie po ewentualnym sukcesie planu Thanosa. Filmowy koncept inspirowany był wizerunkiem artysty estradowego Liberace.

Carina

Córka Kolekcjonera, nigdy nie odegrała istotnej roli w uniwersum Marvela jednak miała historie na ziemi po tym jak Hank Pym – Ant Man pomylił ją ze swoją żoną Janet van Dyne.

Yondu

Postać inspirowana jest Yondu Udonta jednym z założycieli Strażników Galaktyki w komiksach z 1969 roku. Podobnie jak swój imiennik używał sterowanych gwizdami strzał jednak do ich wystrzeliwania używał łuku. Według chronologii Earth-691 Strażnicy Galaktyki zostali powołani do istnienia w XXXI wieku.

Beta Ray Bill

W jednym z pojemników u Kolekcjonera możemy zobaczyć tajemniczą postać. Jest to jedyna we wszechświecie osoba zdolna władać młotem Thora oprócz samego boga grzmotów.

Przeszedł szkolenie pod okien samego Odyna i walczył u boku Asgardian. Od wszechojca dostał również własny młot analogiczny do tego, który ma Thor.

Pozostałe obiekty

W tej sekcji znajduje się spis wszystkiego co nie jest postacią, a wiec nie pasowało do którejkolwiek kategorii wyżej. W przeciwieństwie do postaci nie mamy tu aż tylu odniesień i easter eggów więc śmiało można stwierdzić, że lista ta jest kompletna.

Knowhere

Film w miarę dokładnie opisuje fakty o Knowhere. Jak zostało wspomniane przy okazji opisu Cosmo stanowiło bazę wypadową Strażników Galaktyki. Aktualnie zajmowane jest przez Annihilators, do których należą Ronan, Beta Ray Bill czy Srebrny Surfer.

Milano

Główny statek Strażników Galaktyki i oczko w głowie Petera Quilla. Nazwa pochodzi od nazwiska aktorki Alyssy Milano, w której Peter podkochiwał się będąc małym chłopcem. Nie występuje w komiksach.

Kamienie Nieskończoności

Sześć kamieni będących pozostałością po czasach przed powstaniem wszechświata. W połączeniu z rękawicą stanowią jedną z najpotężniejszych broni i obiekt pożądania Thanosa.

Jak na razie potwierdzono trzy z nich: Power Gem jako Orb, Reality Gem jako Aether oraz Space Gem jako Tesseract. Na ujawnienie czekają: Soul Gem, Mind Gem i Time Gem.

Rękawicę stanowiącą dopełnienie kamieni mogliśmy zobaczyć w skarbcu Odyna w jednej ze scen w pierwszym Thorze.

Koniec

To już koniec. Mam nadzieję, że Ci się podobało. Pamiętaj żeby dać lajka i polubić fanpage.