Codziennik kulturalny #8

Dyskusje o jakości formatów zapisu muzyki i spór między audiofilami,a  resztą świata to jeden z tych tematów, które zawsze będą gorące. Obok polityki i piłki nożnej nie ma chyba tematu, który równie mocno dzieliłby przyjaciół, rodziny czy przypadkowe osoby komentujące na Facebooku.

WiMP, jeden z serwisów oferujących streaming muzyki ostatnio zaczął oferować strumieniowanie w standardzie flac. Flac dla tych co nie wiedzą to bezstratny format zapisu muzyki, przez audiofili uważany za jedyny słuszny do przechowywania muzycznych zbiorów.

Co ciekawsze dodatkowo zaoferowali test, który pozwala sprawdzić czy nasz sprzęt i narząd słuchu są gotowe na doświadczanie tak wysublimowanych doznań muzycznych. Możecie zrobić test i wygrać darmowy dostęp do WiMPa o tutaj.

Niestety tak jak słusznie przypuszczałem moje słuchawki gamerskie podpinane przez wieżę do zwykłej zintegrowanej karty graficznej osadzone na moich zwyczajnych uszach dały mi jedynie wynik 3/5. Choć muszę przyznać, że w trzech przypadkach zwyczajnie strzelałem, bo kompletnie nie byłem w stanie ocenić na korzyść której próbki należy rozstrzygnąć subtelne różnice, które gdzieś tam słyszę.

Jeśli więc uważacie się za audiofilii albo macie znajomych, którzy pomstują na jakość dźwięku podeślijcie im, bo to wiarygodny test i można na własne uszy usłyszeć jak brzmi to muzyczne HD i czy naprawdę nam to robi różnice.

Zobacz archiwum Codziennika