Codziennik Kulturalny #32

Wiele razy pisałem w Codzienniku o tym jak ważna jest forma. Kolejny raz nadarza się okazja. Tym razem rozważmy formę jako czynnik uatrakcyjniający coś na pozór nudnego.

Pierwszym przykładem jest mój wczorajszy tekst. Napisałem grubo ponad tysiąc czterysta słów tłumaczących historie postaci z Guardians of the Galaxy.  Forma przewodnikowa sprawiła by, że połowa potencjalnych czytelników odbiła by się od takiej ilości tekstu jak od ściany kwitując wszystko krótki „tl;dr”. Ruchome obrazki sprawiły, że dostawałem uwagi, ze trochę za skromnie opisałem i mogłem więcej. Nikt mi nigdy w życiu wcześniej nie powiedział, że napisałem za krótki tekst(oprócz pani na polskim w szkole, ale to inna historia).

Drugi przykład stanowi Ice Bucket Challenge. Jeśli z jakichś powodów nie było Cię kilka ostatnich tygodni w internecie, krótkie wyjaśnienie. Nagrywasz wideo jak wylewasz sobie na głowę kubeł lodowatej wody. Jeśli wylejesz musisz przelać na konto fundacji na rzecz walki ze stwardnieniem zanikowym bocznym 10 dolców. Jeśli odmówisz zadania kwota do przelania wynosi 100 dolarów. Po zadaniu nominujesz kolejne osoby do nagrania klipu w ciągu doby.

Wylanie kubła wody to najgłupsza i najnudniejsza rzecz na świecie. Istotnym czynnikiem dlaczego wyzwanie stało się viralem jest po pierwsze to, że podjęły go znane osoby, a po drugie zamiast po prostu wylewać sobie wodę na głowę postawili na urozmaicenie formy. Niżej mój faworyt Bill Gates. Warto też zobaczyć Dana Bilzeriana i Charliego Sheena. Ludzie śledzą kolejne filmiki, bo chcą wiedzieć co jeszcze celebryci wymyślą lub włączają się do akcji realizując swój własny pokręcony pomysł.

Trzecim przykładem jest dzisiejsza zapowiedź płyty Scotta Walkera. News można by streścić do jednego zdania: Jakiś koleś wydaje płytę z jakimś zespołem. Nic ciekawego i news przeszedłby totalnie bokiem poza kręgiem oddanych fanów. Jednak zamiast nijakiej zapowiedzi czy prezentacji okładki dostaliśmy naładowany emocjami i przerostem formy dwuminutowy trailer. Niezależnie czy twórczość Scotta trafia w twój gust czy nie. Taka zapowiedź nie pozostawi Cię obojętnym.

Zobacz archiwum Codziennika