Codziennik Kulturalny #21

Dziś rocznica wybuchu Wielkiej Wojny. Z tej okazji mam trzy artykuły przybliżające świat tamtej epoki i to jak tamte dramatyczne wydarzenia wpłynęły na kolejne pokolenia i to jak wygląda nasz świat dziś.

Blizny Wojenne – The Economist zebrał najważniejsze informacje jak zmieniła się sytuacja gospodarcza i mapa polityczna przez pięć lat trwania wojny. Kilka tabelek na pozór oczywistych danych. Nie zawsze jednak wskaźniki odzwierciedlają nasze wyobrażenie tamtych przemian.

Literatura, a Wielka Wojna – tekst o wpływie I Wojny Światowej na literaturę brytyjską. Ciekawe wnioski i analizy. Zdecydowanie chętnie bym przeczytał taki tekst w odniesieniu do polskiej kultury szczególnie, że sytuację geopolityczną mieliśmy znacznie bardziej skomplikowaną niż Zjednoczone Królestwo.

Listy z frontu – nikt tak nie odda ducha tamtych lat jak sami bohaterowie. Tekst składa się z fragmentów listów trzech żołnierzy. Pisane z frontu do rodzin czy przyjaciół. Trudno o bardziej intymne i osobiste świadectwa tamtych wydarzeń.

Na dziś to tyle. Jeśli Ci się podobało pamiętaj dać like’a. Jeśli jeszcze nie lubisz to po prawej stronie możesz polubic fanpage.

P.S. Późnym wieczorem/jutro rano pojawi się podsumowanie Comic Conu.

Zobacz archiwum Codziennika